Časopis Heřmánek Hudba,Umění Antonín Dvořák

Antonín Dvořák


Antonín Dvořák byl významný český skladatel, který je označován jako jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů a světově nejhranějšího českého skladatele vůbec.

Dětství a rané mládí

Antonín Dvořák se narodil jako prvorozený 8. září 1841 v Nelahozevsi. Jeho otec i jeho předci byli řezníci nebo hostinští a tak se předpokládalo, že Antonín jako prvorozený ve stejné živnosti bude pokračovat. Už od dětství bylo ale zřejmé, že má Antonín veliké nadání na hudbu. Otec ho tedy svěřil do rukou nelahozeveskému učiteli a hudebníkovi Josefu Spitzovi. Mladý Dvořák si brzy osvojil hru na housle a obveseloval společnost jak při svých sólových koncertech, tak při vesnických tancovačkách. I přes jeho očividný talent se ale stále počítalo s tím, že převezme živnost po jeho otci.

Po ukončení povinné školní docházky byl Antonín poslán za svými příbuznými do Zlonic. Tak se roku 1853 dostal pod vedení hudebníka a učitele Antonína Liehmanna, který v něm viděl veliké nadání. Začal ho učit na hru na varhany, housle a klavír. V této době vznikaly první Dvořákovy pokusy ke skládání jeho vlastní hudby. Liehmannovi se podařilo přesvědčit otce Antonína Dvořáka o jeho mimořádném talentu a tak se Antonín nikdy řeznickému řemeslu nevyučil. 1857 se tedy Dvořák stěhuje do Prahy, kde začal studovat varhanickou školu, kterou absolvoval roku 1859.

Dospělost a jeho plný start v hudbě

Od roku 1962 začal hrát na violu v orchestru Prozatímního divadla, jehož dirigentem byl Bedřich Smetana. Zde účinkoval do roku 1971. Roku 1873 se Antonín Dvořák oženil s Annou Čermákovou se kterou měl 9 dětí.

Roku 1877 přilákal Dvořák pozornost Johannese Brahmse (významný hudební skladatel), který ho doporučil Fritzi Simrockovi. Pro něho v roce 1878 složil první řadu svých Slovanských tanců. Postupem času Antonín Dvořák skládal další a další skladby a stal se i jejich dirigentem.

USA (1892 – 1895)

Roku 1892 obdržel Dvořák dopis od zakladatelky národní konzervatoře v New Yorku, která ho žádala, aby se stal této instituce ředitelem. Antonín nabídku přijal a jeho pobyt mu přinesl další pocty a celosvětovou proslulost. Dvořák svým pobytem v Americe pomáhal hledat její tvář.

Antonín Dvořák s rodinou a newyorskými přáteli v roce 1893

Návrat a poslední léta

Když se Dvořák vrátil do Prahy, trávil čas především se svou rodinou ve Vysoké u Příbramě. Zde složil dvě ze svých nejznámějších oper: Rusalku (https://youtu.be/wPEDeWyWgw4?si=OJql06GS5-Vg029e) a Armidu(https://youtu.be/jLqmlgnrvF0?si=ocsmLGLg3DRfKkZH).

V roce 1895 se stal profesorem na pražské hudební konzervatoři, kde učil několik významných skladatelů.

Roku 1898 mu bylo uděleno Vyznamenání za umění a vědu.

Antonín Dvořák zemřel 1. května 1904 na mozkovou mrtvici.

Dvořákova Novosvětská:

Pro více detailů můžete navštívit: https://www.antonin-dvorak.cz

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post

Leoš JanáčekLeoš Janáček

ÚvodLeoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava) byl český skladatel klasické hudby. Přestože patřil do generace české hudební moderny, jeho styl se vyznačoval značnou osobitostí ...