
Narozena 21. září 1951 v Brně
Jedná se o českou módní návrhářku a profesorku módního designu.
Je i zakladatelka studia LR a vedoucí Studia oděvu a obuvního designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Narodila se do vzdělané a kulturní rodiny. Její matka byla herečkou, ale jelikož odmítala hrát v budovatelských hrách, zůstala jako žena v domácnosti. Otec byl vědec (energetik), který však krátce po narození Liběny vystoupil z komunistické strany, vrátil rudou knížku a díky tomu byl zbaven profesury na vysoké škole. Jeho rodina byla sledována a jeho dopisy byly otvírány. Jelikož nechtěl komplikovat život svým dětem, emigroval v jejich dospělosti do zahraničí, kde ho později i navštěvovali.

Liběna v sedmi letech prodělala těžký zánět mozkových blan, kdy upadla i do kómatu. Lékaři ji nedávali moc velké naděje a předpokládali, že ji postihne velké mentální či fyzické postižení, to se však naštěstí nestalo. Liběna sama říká, že ji někdy pronásleduje obraz nemocnice ve které jako malá byla.
Už odmala se však věnovala výtvarnému umění, například jako malířka. Po základní škole chtěla začít studovat divadelní kostým, ale uliční výbor jí v roce 1967 kvůli otci nepodepsal povolení. Proto navštěvovala Vesnu, kde se mladé dívky učily péči o domácnost. O rok později, když bylo v Československu politické uvolnění, už výbor povolení podepsal, ale ateliér divadelního kostýmu tehdy nebyl otevřen. Proto začala studovat oděvní ateliér na textilní průmyslové škole v Brně. Po skončení školy v roce 1972 nebyla přijata na obor Oděvní návrhář na UMPRUM, protože se nechtěla přihlásit do svazu mládeže a také kvůli kádrovému posudku.
Začala pracovat pro ÚLUV, kde ji vedoucí naučila šití a tvorbu střihů a umožnila jí dělat módní přehlídky. Aby byla brána jako profesionál, musela být členem Svazu výtvarných umělců.

Pro přijetí podstoupila zkoušky, které napodruhé udělala a v roce 1984 se stala členkou Asociace profesionálních výtvarných oděvníků při Svazu výtvarných umělců a od téhož roku používá značku LR.
Se svou prací vyrazila do světa po sametové revoluci, když dostala pozvánku na světový veletrh módy v Düsseldorfu v roce 1991. Právě zde měla velký úspěch, což odstartovalo její světovou kariéru. Na veletrhu zaujala kolekcemi, kde zúročila své zkušenosti z ÚLUV a inspirovala se tradičními českými technikami, jako je modrotisk nebo práce s lýkem. Celá kolekce se prodala a následně se pravidelně veletrhu zúčastňovala. Jelikož se dostala do prestižní Galerie 6, každým rokem předkládala dvě modelové kolekce. Protože ji to ale nenaplňovalo a nechtěla se podílet na masové oděvní nadprodukci a konfekcích, zvolila si v roce 1995 cestu autorské zakázkové tvorby. V roce 1999 založila Studio LR pro konzultaci a realizaci oděvů na zakázku. Svou práci předvedla na výstavách a přehlídkách ve Vídni, Paříži, Lyonu, New Yorku, Düsseldorfu a Los Angeles. Dostala nabídku na vlastní obchod na newyorské 5. Avenue, ale nakonec si nabídku rozmyslela a také finanční skupina podporující Donnu Karan zacílila investice do něčeho jiného. V roce 2005 založila Studio LR-Gallery, které se zaměřovalo na rozvoj mladých designérů a který vedla do roku 2010. Od roku 2008 vede Ateliér designu oděvu a obuvi na UMPRUM v Praze a v roce 2018 získala titul profesor.
Pracovala rovněž jako kostýmní výtvarnice na filmových, divadelních a televizních produkcích. Je držitelkou řady ocenění jako Výtvarník sezóny (1992), Vynikající design (1995), v roce 2009 její kolekce Homage to Glass získala druhou cenu na Czech Grand Design. Věnuje se charitativní činnosti, spolupracuje s organizacemi Debra a je spoluzakladatelkou a patronkou projektu Adoptuj panenku organizace UNICEF.



