Časopis Heřmánek Umění Vánoce v Rusku

Vánoce v Rusku


Rusky se Vánoce nazývají Rožděstvo. V Rusku jsou Vánoce druhým nejdůležitějším církevním svátkem. Svátky podléhají tradičnímu Juliánskému kalendáři, který je o třináct dní pozadu oproti našemu. Štědrý večer se tudíž slaví až 7.ledna. Nový rok oficiálně začíná až 14. ledna. Podle pověsti nosí dárky Děda Mráz s pomocnicí Sněhurkou. Rusky jim říkají Děd Moroz a Sněguročka. Ruské Vánoce jsou především pravoslavným svátkem.

Slavnostní večeři zahajuje nejstarší člen rodiny modlitbou a požehnáním. Jídlo by se potom mělo skládat z 12 chodů, které mají představovat 12 apoštolů. Tradičním vánočním pokrmem je obilná kaše z vloček, medu a máku. Tato kaše se jmenuje Kutya. Podle tradic vločky symbolizují naději, med štěstí a mák symbolizuje mír do dalšího roku. V dalších svátečních pokrmech často figurují dvě symbolické ingredience a to med a česnek. Med znamená sladkost života a česnek naopak hořkost života. Prosperitu celé rodině po celý následující rok má zajistit mísa sušeného ovoce a oříšků na sváteční tabuli.

Hlavně na venkově se v Rusku drží tradice koledníků. Koledníci chodí během svátků od domu k domu a zpívají vánoční koledy. Jako odměnu za zpěv dostávají drobné pohoštění a peníze, které mají naopak zajistit prosperitu navštíveného domu.

Dalším zvykem pro mladé dívky je obraz ženicha v zrcadle. Dívky se dívají do zrcadla s rozsvícenou svíčkou v ruce, aby údajně viděly obraz svého nastávajícího ženicha. Všelijaké domácí věštění je během svátků populární zábavou, ale oficiálně je církví zakázané.

V Rusku se za Vánoční film považuje film Ironie osudu. Tato romantická komedie je považována za klasické dílo sovětských filmů a na Vánoce/Nový rok ji v Rusku sleduje snad každý.

Mezi vánoční dekorace patří ručně malované ozdoby, tradiční matrjošky a spousta světel. V Rusku se o svátcích míchá moderní styl života s tradičními vzory a materiály a nejlépe je to vidět právě na výzdobě.

V Rusku mají taky Vánoční cukroví. Nejznámější a nejtypičtější vánoční cukroví pečené v Rusku jsou sněhové koule. Rusky jim říkají snehzki. Tyto sněhové koule připomínají české vanilkové rohlíčky a jsou velmi sladké. Mezi cukroví patří taky ruské medové rohlíčky se skořicí. Rusky jim říkají rogaliki.

Autor

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Post

Jan NedvědJan Nedvěd

Jan a František Bratři Nedvědovi tvořili legendární hudební duo, které se rozpadlo kvůli neshodám mezi nimi. Říká se, že Jan se se svými bližními dostával do konfliktu často, oproti Františkovi, ...

Vánoce v GrónskuVánoce v Grónsku

Dekorace Stromy jsou často umělé nebo dovezené z Dánska.Lidé, kteří nepoužívají dovezený stromek, mohou mít tradiční stromek z naplaveného dřeva ozdobený vřesem.Stromy se tradičně 23. prosince zdobí svíčkami, pestrými ozdobami ...