Dior je luxusní módní značka, kterou v roce 1946 založil Francouz Christian Dior. Za pouhých dvanáct let, kdy značku řídil, se mu podařilo vytvořit z ní světové impérium. V roce 1947 světu představil svou debutovou kolekci Corolle, známá je ale spíše pod názvem New Look. Tak ji totiž překřtil nadšený editor módního magazínu Harper’s Bazaar Carmel Snow.
Ve svých návrzích Dior vždy zdůrazňoval ženskost a to pomocí šatů s úzkými rameny a širokými, dlouhými sukněmi. Módní přehlídka této kolekce trvala přes dvě hodiny a byla mimořádně úspěšná. Corolle znamenala revoluci ve světovém odívání a opět z Paříže udělala centrum světové módy. Právě tehdy se značka Dior stala synonymem pro klasickou eleganci, krásu a ženskost.
Nejznámějšími zákazníky Christiana Diora byly v padesátých letech Marlen Dietrichová nebo anglické princezny Alžběta a Margaret. Své působení rozšířil Dior v průběhu let i o pánskou módu, parfémy, kosmetiku, hodinky, sluneční brýle, kabelky a mnoho dalšího. Celkem po světě provozuje přes 160 butiků.
Christian Dior zemřel předčasně na selhání srdce v roce 1957 a po jeho smrti se ředitelské pozice Dioru ujal jeho asistent Yves Saint Laurent. Ve své první kolekci z roku 1958 představil zase jinou módní revoluci, když šaty volně zavěsil na kraj ramen modelek a sukně navrhl ve tvaru připomínající písmeno A. Prodeje módní značky tehdy stouply o 35 % a kolekce zaznamenala obrovský úspěch.
Další ikonickou kolekci vytvořil v roce 1961 Marc Bohan a pojmenoval ji Slim look. Zahrnovala objemné pláště a šaty, široké bundy a lodičky do špičky na nízkém, úzkém podpatku. A za zmínku stojí i působení Gianfranca Ferrého, který navrhl proslulou kabelky Lady Dior, nebo současné kreativní ředitelky Marii Grazie Chiuri, která do svých modelů přidává nádech feminismu.
Spolu s oblečením začal v padesátých letech Christian Dior vyrábět i parfémy. Právě jeho první kolekce Corolle se mu stala inspirací pro první parfémy. Přál si, dle svých slov, zachytit vůni lásky, a tak vytvořil květinovou vůni Miss Dior. Květiny byly Diorovou vášní a sám je ve svých soukromých zahradách pěstoval.
Miss Dior následovala vůně Diorama, kterou pro Dior vytvořil o dva roky později Edmond Roudnitska, a v roce 1953 Eau de Cologne Fraiche od téhož tvůrce, která byla první unisex vůní v dějinách. Kolekce ženských parfémů je k dnešnímu dni již skutečně bohatá, čítá názvy jako Diorissimo, Diorella, Dioressence, Poison a (nejspíš ta nejznámější) J’adore. Parfémy pro pány začali vyrábět až okolo šedesátých let, kdy rovnou vydali kompletní pánskou kolekci Eau Sauvage, která obsahovala kromě parfému i vodu před a po holení, pudr, balzám a mýdlo.